• Giełda Szkół

            12.04.2024

                12.04.2024 r. w hali naszej szkoły po raz piąty odbyła się Giełda Szkół, podczas której prezentowało się aż 19 ponadpodstawowych placówek oświatowych. Po uroczystej inauguracji imprezy przez dyrektor szkoły, panią Marlenę Posadzy oraz zabraniu głosu przez burmistrza gminy, pana Mariusza Piotrkowskiego, nastąpiła prezentacja ofert przedstawicieli szkół  z Szubina, Nakła nad Notecią i Bydgoszczy. Następnie zainteresowani rodzice a także zaproszeni uczniowie klas ósmych z gminy Szubin mogli prowadzić rozmowy z kadrą nauczycielską oraz uczniami, aby uzyskać informacje o kierunkach kształcenia ogólnego i zawodowego.

                 Organizacją przedsięwzięcia, jak co roku, zajęła się szkolna psycholog, pani Marta Mrówczyńska.

             

                                                                                                                 Barbara Kowalewska

                                                                                                                        (tekst i fot.)

          • ,,Czerwone maki” – lekcja historii i patriotyzmu

            12.04.2024

                11 kwietnia 2024 r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do bydgoskiego Multikina, aby wziąć udział w projekcie edukacyjnym Akademia Filmowa Młodych. Z okazji zbliżającej się 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino, organizatorzy projektu zaproponowali film „Czerwone maki” oraz prelekcję dotyczącą tej bitwy.

                 Film opowiada historię bitwy oglądanej oczami Jędrka – młodego chłopaka, który doświadczył wiele zła w sowieckich łagrach, a następnie opuścił terytorium ZSSR. Czas niewoli zmienił chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i złodziejaszka, który zrobiłby wszystko, aby przetrwać. Pobyt w II. Korpusie Armii Andersa i miłość do sanitariuszki Poli spowodowały głęboką przemianę i powolne dojrzewanie do świadomego patriotyzmu.

                Była ta wartościowa lekcja dla naszej dorastającej, żyjącej w wolnej i bezpiecznej Polsce, młodzieży. Prelekcja i film skłoniły do refleksji nad pojmowaniem miłości ojczyzny w czasie wojny i pokoju. „Czerwone maki” uczą młodych Polaków historii, braterstwa i przywiązania do kraju.

                                                                      Tekst: Ewa Wesół

            foto: Krystyna Niedźwiecka

          • Współpraca z rówieśnikami

            12.04.2024

            W kwietniu gościliśmy w naszych progach dzieci pięcioletnie z przedszkola nr 2 i nr 3 w Szubinie. Dzieci z grupy "Sowy" zaprezentowały inscenizację pt "Koncert dla Pani Wiosny". Gra młodych aktorów, piękne stroje przyciągnęły uwagę dzieci, które z dużym zainteresowaniem oglądały przedstawienie. Na twarzach gości widać było uśmiech i zadowolenie. Po występach dzieci integrowały się podczas wspólnych zabaw. Dzięki takim spotkaniom, pójście po wakacjach do szkoły będzie łatwiejsze.

            Tekst, foto; Joanna Tomaszewska

          • Maluchy w Muzeum Łowieckim w Uzarzewie

            12.04.2024

                  W czwartek 11 kwietnia maluchy z zerówek zwiedziły Muzeum Łowieckie w Uzarzewie. Dzieci poznały rodzime środowiska zwierząt łownych. Wystawa ta wzbudza wiele emocji wśród dzieci, gdyż niemal z bliska mogły  zobaczyć gatunki zwierząt znane z książeki filmów. Kolejną atrakcją była  wystawa „Zwierzęta w czterech porach roku” . W czterech porach roku przedstawiono zmieniający się krajobraz. Na uwagę zasługiwały  lalkowe alegorie pór roku oraz 12 postaci symbolizujących miesiące. Każdy mógł  przypatrzeć się dokładnie charakterystycznym cechom danej pory roku. Po zakończonym zwiedzaniu  dzieci wzmocniły się  ciepłymi kiełbaskami  z grilla.        

            TO WARTO ZOBACZYĆ!

             

              Tekst: J. Pokrzywińska

          • Pomagamy, przeciwnościom się nie damy!

            05.04.2024

                5 kwietnia kolorowo, pysznie, słodko i wesoło zrobiło się o w dużej Jedynce. Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele kolejny raz pokazali, że mają gorące serca, pełne wrażliwości na drugiego człowieka. Bawiliśmy się wspaniale. Imprezę zorganizowały panie Barbara Kowalewska, Beata Bereit, Karolina Soloch, Bernadeta Dąbrowska, Joanna Cegiełka pod egidą dyrektor Marleny Posadzy.

            Dziękujemy!

            tekst i film: Karolina Soloch

          • NALEŚNIKOWA MAGIA

            03.04.2024

               Kolejny raz świetnie bawiliśmy się w świetlicowej kuchni. Chłopcy udowodnili, że są wspaniałymi kucharzami.Zajadaliśmy się pysznymi naleśnikami, które wyczarowali.

            tekst i film: Karolina Soloch

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - konferencja naukowa w naszej szkole

            27.03.2024

            Światowy Dzień Świadomości Autyzmu- konferencja naukowa w naszej szkole

                 We współczesnej szkole można zauważyć wśród uczniów różnorodność charakterów, poglądów, wyglądu, zachowań. Dlatego należy otworzyć się na neuroróżnorodność i organizować edukację dla uczniów o nietypowym profilu rozwojowym, czyli z zadurzeniami w spektrum autyzmu.

            12 marca 2024r. z inicjatywy dyrektora SP1 mgr Marleny Posadzy odbyła się konferencja naukowa pt.: ,,Zadania szkoły odpowiadające za specjalne potrzeby edukacyjne i zdrowie psychiczne uczniów”. Wzięli w niej udział wszyscy ci, którym dobro uczniów leży na sercu: władze miasta i gminy Szubin, dyrektorzy szkół, przedszkoli, placówek kultury, instytucji, nauczyciele, pedagodzy, psychologowie, wychowawcy i rodzice. Licznie zebrani goście z uwagą wysłuchali referatów, które wygłosili specjaliści, terapeuci, pedagodzy specjalni: mgr Ewa Łukomska - ,, Jak dostosować proces nauczania do potrzeb uczniów ze spektrum autyzmu”, mgr Ewelina Ciarka - ,,Przyczyny zachowań niepożądanych w spektrum autyzmu”, dr Ewa Urbanowicz - ,,Zdrowie psychiczne uczniów - w czym może pomóc lekarz psychiatra” oraz mgr Jakub Rychter- ,,Dogadajmy się. Dobra komunikacja w rodzinie drogą do budowania zdrowego stylu życia”.

                  Uczestnicy konferencji doszli do wniosku, że dzieci ze spektrum autyzmu potrzebują przede wszystkim uwagi i akceptacji. Trzeba dać im szansę na zbudowanie relacji z innymi, aby umiały żyć w społeczeństwie,  a nie na marginesie. Konferencja ta była okazją do nauki, wymiany doświadczeń, rozwoju osobistego wszystkich dorosłych zaangażowanych w edukację dzieci ze spektrum autyzmu.

            tekst: Ewa Wesół

            foto: Jakub Cegiełka, Krystyna Niedźwiecka

          • Konkurs o tytuł Mistrza Kostki Rubika

            27.03.2024

            Konkurs o tytuł Mistrza Kostki Rubika

             

            Kostka Rubika ma w tym roku 50 lat i wcale nie traci na swej popularności. Udowodnili to najmłodsi uczniowie naszej szkoły. 15 uczniów z klas 1-3 przystąpiło do konkursu o tytuł Mistrza Kostki Rubika.  Emocje były bardzo duże, a nasi uczniowie wyśmienicie przygotowani. I tak zwycięzcami konkursu o tytuł Mistrza Kostki Rubika zostali:

            w klasie pierwszej  Dobromir Ksycki,                                                                                                                             w klasie drugiej Leon Hinc,                                                                                                                                              w klasie trzeciej Maja Paradowska.

            Gratulujemy! Konkurs przygotowała  Ewa Kowalczyk,  Aleksandra Socha- Krakowska.

            Zdjęcia: Grażyna Stawarz i Aleksandra Socha- Krakowska.                                                                                                  Notatka:  Ewa Kowalczyk

             

          • Warsztaty wielkanocne

            26.03.2024

             

            Święta Wielkanocne to czas radości i nadziei , na który dzieci oczekują z niecierpliwością.  Dlatego też 25 marca uczniowie klasy 1 b  wraz z wychowawczynią, Ewą Kowalczyk wybrali się na warsztaty wielkanocne do Muzeum Ziemi Szubińskiej. Pod czujnym okiem Pani Justyny wykonywali zajączki na patyczku do dekoracji  świątecznego koszyczka. Ozdoby okazały się wyjątkowo piękne. Popatrzcie!  Święta tuż, tuż…

            Zdjęcia i notatka Ewa Kowalczyk

          • Idalia - Laureatką Wojewódzkiego Konkursu Genealogicznego

            26.03.2024

                   Idalia Lipińska, uczennica klasy 7 b Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie, wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Genealogicznym: „Poznając historię rodziny, odkrywamy dzieje narodu”. Stworzyła kronikę, w której na dwudziestu stronach opisała bardzo trudne życie  swojego pradziadka i jego najbliższej rodziny. Ludwik Majka   był  ofiarą zbrodni hitlerowskich, a  w Polsce powojennej stalinizmu. Praca uczennicy była napisana piękną polszczyzną, zawierała merytoryczne treści oraz  kopie dokumentów z różnych instytucji wystawianych na nazwisko bohatera pracy.

                    Wysiłek Idalii został doceniony zdobyciem zaszczytnego II miejsca w konkursie pod patronatem Wojewody Kujawsko - Pomorskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Gala wręczenia nagród odbyła się w budynku Urzędu Wojewódzkiego 22.03.2024 r. w obecności nie tylko laureatów i ich rodzin, ale również dyrektorów szkół, nauczycieli i przedstawicieli urzędów patronujących oraz przedstawicielki Instytutu Pamięci Narodowej.

                       Grono Pedagogiczne składa Idalii serdeczne gratulacje i dziękuje za wkład pracy, życząc jednocześnie kolejnych sukcesów na polu edukacyjnym.

                                                                                                             Barbara Kowalewska

                                                                                                            (tekst i fot.)

          • Projekt czytelniczy w klasie 7 b

            26.03.2024

                    Uczniowie klasy 7 b w czasie projektu, który realizowano w  ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, pracowali w pięciu grupach. Po przeczytaniu książek ze zbiorów szkolnej biblioteki, zaprezentowali przed klasą treść lektur. Wykonali to w formie wystawy („Sfora”), projekcji filmu, w którym zagrali uczniowie („Star Wars”), plakatów („Powiem o tobie gwiazdom”, „W pułapce”) czy prezentacji multimedialnej („Drużyna Wyrzutki”).

                      Realizacja projektu wpłynęła nie tylko na rozwój czytelnictwa czy wyzwolenie kreatywności, ale  przede wszystkim przyniosła dużo radości i uśmiechu.

                                                                                                                Barbara Kowalewska

                                                                                                                (tekst i fot.)

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

            25.03.2024

                 „Z książką za pan brat od najmłodszych lat – czytamy najmłodszym” to projekt realizowany w ramach Narodowego Programu  Rozwoju Czytelnictwa.

                  Uczniowie klasy VIII b: Paulina Bolesta, Paula Leszczyńska, Julia Sztok, Tomasz Kotłubaj i Bartłomiej Szczygieł czytają baśnie, bajki i rozmaite opowieści dzieciom z Samorządowego Przedszkola nr 3. Dzięki temu najmłodsi uczą się rozumieć świat, dostrzegać i cenić ważne wartości: koleżeństwo, poszanowanie drugiego człowieka i prawdomówność. Dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat u dzieci rozbudzać zapał i zamiłowanie do książek.

            tekst: Maria Kulig

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie
      • sekretariat@sp1.szubin.pl kl. 4-8 sekretariat2@sp1.szubin.pl kl.0-3
      • SP1 klasy 4-8 tel. 52 384 20 53 SP 1 klasy 0-3 tel. 52 384 21 19
      • klasy 4-8: ul. gen. Kazimierza Grudzielskiego 21; 89-200 Szubin klasy 0-3: ul. Św. Marcina 11; 89-200 Szubin 89-200 Szubin Poland
    • Logowanie